12 sekretnych miejsc w Nowym Jorku

Kilkanaście małych, ale uroczych miejsc w Nowym Jorku, które bardzo łatwo można przeoczyć.

1. Stara stacja metra przy City Hall

foto: Ed Yourdon/flickr

foto: Ed Yourdon/flickr

Kiedyś tętniąca życiem stacja metra linii 6 pod City Hall została wycofana z użytku w 1945 roku, gdy okazało się, że nie da się jej rozbudować. Jest zamknięta dla zwiedzających z wyjątkiem 1-2 dni w roku, kiedy wpuszczane są do niej niewielkie grupy gości. Możesz ją zobaczyć jeśli nie wysiądziesz na ostatnim przystanku (Brooklyn Bridge, City Hall). Metro numer 6 zatacza na starej stacji pętlę przed wyruszeniem w kierunku Górnego Manhattanu.

2. Dach budynku przy 77 Water Street.

foto: Phil Hollenback/flickr

foto: Phil Hollenback/flickr

Spoczywa na nim replika brytyjskiego samolotu z I Wojny Światowej. Jednopłatowiec ma nawet swój krótki pas startowy. Stoi na szczycie 26 piętrowego biurowca, więc nie da się go zobaczyć z ziemi.

3. Ukryty ogród na Rockefeller Center

foto: 620 Loft & Garden

foto: 620 Loft & Garden

Na szczycie jednego z budynków kompleksu Rockefeller Center znajduje się 620 Loft and Gallery - prywatny ogród, z którego rozciąga się przepiękny widok na Piątą Aleję i katedrę Św. Patryka.

4. Fragment Muru Berlińskiego

foto: Mike Boucher/flickr

foto: Mike Boucher/flickr

Dyskretnie schowany w jednym z ogródków publicznych w Midtown, długi na 7 metrów fragment muru berlińskiego łatwo pomylić ze ścianą wymalowaną grafitti. Ten skarb możesz zobaczyć w miniaturowym parku Paley przy 53 ulicy między Madison a Piątą Aleją.

5. Sekretny peron pod hotelem Waldorf=Astoria

foto: uniquescoop

foto: uniquescoop

Znany też jako Track 61 peron miał służyć wysoko postawionym gościom hotelu Waldorf=Astoria, w tym prezydenta Roosevelta, który nie chciał, by widziano go w wózku inwalidzkim. Po raz pierwszy skorzystał z niego generał Pershing w 1938 roku, a w niceałe 30 lat później, w 1965 roku, Andy Warhol urządził na nim słynne Underground Party.

6. Ruiny szpitala na Roosevelt Island

foto: Wusel007/wiki

foto: Wusel007/wiki

Mówi się, że ruiny szpitala w którym leczono chorych na ospę, są nawiedzone. Zamknięty w 1956 roku budynek szybko popadł w ruinę, jednak przed rozbiórką uratował go wpis do rejestru zabytków. Po wyremontowaniu będzie dostępny dla zwiedzających.

7 Galeria Szeptów na dworcu Grand Central.

foto: Bitch Cakes/flickr

foto: Bitch Cakes/flickr

Wśród wielu tajemnic dworca Grand Central natrafisz na Galerię Szeptów na dolnym poziomie. Dosyć łatwo do niej trafisz przechodząc przejściem podziemnym wzdłuż 42. ulicy. Osoba, która stanie w jednym jej rogu jest łatwo słyszalna z drugiej strony - głos niesie się po łukowym sklepieniu.

8 Tunel z wodospadem w budynku McGraw-Hill

foto: mashable

foto: mashable

Jeśli przejdziesz do zachodniej strony budynku wydawnictwa, to natrafisz na pleksiglasowy tunel z wodospadem, którym przejdziesz między 48 a 49 ulicą.

9. Mapa metra wbudowana w chodnik

foto: Adam Fagen/flickr

foto: Adam Fagen/flickr

Znajdziesz ją na Greene Street na SoHo. Długa na 25 metrów mapa nowojorskiego metra jest dziełem belgijskiego artysty Francoise Schein. Ma nawet światła LED, którymi zaznaczone są wszystkie stacje.

10. Park Elevated Acre

foto: Shawn Hoke/flickr

foto: Shawn Hoke/flickr

Wciśnięty między dwa drapacze chmur malutki park na Dolnym Manhattanie to oaza, w której ciszę zakłócają jedynie helikoptery startujące z pobliskiego helioportu. Rozciąga się z niego piękny widok na Brooklyn i Brooklyn Bridge a latem w parku organizowany są pokazy filmów pod gołym niebem. Gdzie: 55 Water St.

11. Ogród przy kościele St. Luke in the Fields

foto: stlukeinthefields.org

foto: stlukeinthefields.org

Schowany za ceglanym murem i żeliwną bramą niewielki park wysadzony drzewami i kwiatami na tyłach kościoła w Greenwich Village.

12. Pomnik Lenina

foto: Pharos/wiki

foto: Pharos/wiki

Stoi na szczycie budynku zwanego "Placem Czerwonym" przy Houston Street, niedaleko słynnego Katz Deli. 6-metrowej wysokości pomnik przywieziono tu z Rosji. Cudaczny zegar obok to dzieło projektanta Tibora Kalmana, który wzorował się na zegarze “Askew”,wystawianym w muzeum MoMA.

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.