Kiedy następnym razem zejdziesz do nowojorskiego metra rozejrzyj się za dziełami sztuki. Jest ich mnóstwo, więc wymieniam tylko te, które najbardziej fascynują.
1. Times Square Mural (2002), Roy Lichtenstein
Gdzie: Times Square: 1, 2, 3, 7, A, C, E, N, Q, R, S

foto: MTA
Żadne inne miejsce nie pasuje lepiej do tego dzieła niż Times Square. Mieszanka przyszłości i historii przedstawione w tak charakterystyczny dla artysty sposób. Widać w nim elementy poprzednich prac Lichtensteina ale całość jest imponująca i unikalna.
2. Blooming (1996), Elizabeth Murray
Gdzie: Lexington Avenue - 59th Street: 4, 5, 6, N, R, Q

foto: MTA
Blooming to mozaika, którą wyłożone są ściany przejścia na stacji przy 59 ulicy i Lexington Avenue. Ma tworzyć wrażenie wizję podziemnego świata, przez który przewijają się mieszkańcy i goście Nowego Jorku.
3. Whirls and Twirls (2009), Sol LeWitt
Gdzie: 59th Street - Columbus Circle: 1, 2, A, B, C, D

foto: MTA
To jedna z ostatnich prac światowej sławy artysty. Wykonał ją w ceramice a nie, jak zazwyczaj, pędzlem i ołówkiem.
4. 81st Street-Museum of Natural History
Gdzie: 81st Street-Museum of Natural History: A, B, C

foto: MTA
Praca zbiorowa składająca się z wielu elementów - kolorowe mozaiki sprawiające wrażenie wejści w zupełnie inny świat i reliefy przypominające doskonale zakonserwowane wykopaliska. Podróż od przestrzeni kosmicznej aż po wnętrze Ziemi ma zwracać uwagę na to, jak wszystko jest w otaczającym na świecie ze sobą połączone.
5. Signal (1997), Mel Chin
Gdzie: Broadway-Lafayette: 6, B, D, F, M

foto: MTA
Signals to hołd złożony Indianom, którzy zamieszkiwali tereny obecnego Nowego Jorku. Struktura ma symbolizować ognisko do wysyłania sygnałów dymnych a wzory na niej zainspirowane zostały symbolami sześciu szczepów indiańskich zamieszkujących Wschodnie Wybrzeże.
6. Life Underground, 2001
Gdzie: 14th Street/Eight Avenue: A, C, E, L

foto: MTA
Podziemne życie to jedna z pierwszych instalacji w nowojrskim metrze. Żyjące pod ziemią ludziki zajmują się tym samym, co mieszkańcy Nowego Jorku. Jest więc i pośpiech, i pogoń za pieniędzmi oraz chwila na odpoczynek od zgiełku miasta.
7. Hive (2012), Leo Villareal
Gdzie: Bleecker Street: 6, B, D, F, M

foto: MTA
Całkiem niedawno otwarta instalacja przy Bleecker Street zwraca uwagę ferią kolorów i dodaje energii stacji, przez którą dziennie przewijają się dziesiątki tysięcy ludzi. Artysta często używa kodów i podświetlanych diodami LED heksagonalnych kształtów tworząc w ten sposób dość nierealną, podziemną atmosferę.
8. Sky Reflector-Net (2014), James Carpenter
Gdzie: Fulton Street: 2, 3, 4, 5, A, C, J, Z

foto: MTA
Obok otwartej jesienią 2014 kopuły nowej stacji na Fulton Street nie da się przejść obojętnie. Jest nowoczesna, wciągająca, daje duże wrażenie przestrzeni mimo architektonicznego tłoku typowego dla Dolnego Manhattanu.
9. See It Split, See It Change (2009), Doug i Mike Starn
Gdzie: South Ferry: 1

foto: MTA
Mozaikę ze szkła i stalowych drzew wykonała dwójka artystów - bliźniaków. Wkomponowana mapa metra ma przypominać, że mimo nowoczesności i technologii wciąż jesteśmy połączeni z naturą.
11. Postcards from Sheepshead Bay (1998), Deborah Goletz
Gdzie: Sheepshead Bay : B, Q

foto: MTA
Na początku XX wieku Sheepshead Bay była bardzo popularną nadmoroską atrakcją turystyczną Nowego Jorku. Wykonana z kolorowych szkiełek pocztówka znad morza ma przypominać te czasy oraz zwracać uwagę na różnorodność krajobrazów miasta.
12. Brooklyn Seeds (2011), Jason Middlebrook
Gdzie: Avenue U: Q

foto: MTA
Szklana mozaika na stacji Avenue U składa się głównie z dzikich roślin i polnych kwiatów wyrażając w ten sposób fascynację artysty złożonych relacji człowieka z naturą.
Coney Island-Stillwell Avenue, D ROBERT WILSON
13. My Coney Island Baby, 2004
Gdzie: Coney Island - Stillwell Avenue: D, F, N, Q

foto: MTA
Wielkie, odważne migawki z Coney Island. Nie każdy nowojorczyk przepada za tą częścią Brooklynu, ale trzeba pamiętać, że tworzy ona część przebogatej historii miasta.