Polish Tea Room przy Times Square. Foto: Marek Rygielski

Póki jest jeszcze czas - Polish Tea Room przy Times Square

Tak bardzo żałuję, że odkryłem to miejsce dopiero teraz! Człowiek się uczy całe życie, prawda?. Ale najbardziej szkoda mi tego, że dopiero teraz dzielę się z Wami tym namiarem. Bo już jest trochę za późno...

Przez tyle miesięcy w ubiegłym roku pracowałem przy Times Square, dosłownie ulicę dalej i pamiętam, że tym, co najbardziej mi tam doskwierało - brak dobrego, codziennego jedzenia. Owszem, jest na Times Square kilka ciekawych miejsc (będzie o nich w nadchodzącym artykule o "codziennym" jedzeniu w NY), ale prawdziwego amerykańskiego "diner" - nie spodziewałem się.

Cafe Edison, czy też, jak wolimy (my, i ponoć większość nowojorczyków) Polish Tea Room pod koniec tego roku zamknie podwoje. Ponoć na zawsze. Owszem, są jeszcze próby uratowania oryginalnej atmosfery miejsca, ale wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku zmieni ono właściciela.

Jakie miejsce? Sala jadalna historycznego hotelu Edison. Hotel pamięta burzliwą, i jakże wspaniałą historię Nowego Jorku. Jest wręcz jego częścią bo kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, cyfrowe billboardy HD i ogromne sklepy najmodniejszych marek to kwestia zaledwie ostatnich kilkunastu lat.

Polish Tea Room przy Times Square.

A Cafe Edison założył w 1980 roku Harry Edelstein - Żyd polskiego pochodzenia. Miejsce błyskawicznie stało się znane jako Polish Tea Room - a to dlatego, że zdaniem wielu było o niebo lepsze niż słynny Russian Tea Room przy 57 ulicy i dużo bardziej przystępne cenowo.. Więc zdobyło serca, i żołądki zarówno gwiazd Broadway'u, aktorów i producentów, jaki i pracujących w okolicy sekretarek, policjantów i robotników.

Jeśli zagościsz w Nowym Jorku jeszcze w grudniu tego roku - znajdź trochę czasu na śniadanie lub lunch w tym miejscu. Myślę, że nie pożałujesz - bo to typowy diner, z bardzo prostym, i niedrogim jedzeniem. Jest takich miejsc w Stanach bardzo dużo, i w Nowym Jorku też trochę. Ale Cafe Edison, przepraszm - Polish Tea Room - bliskie nam z trochę innego powodu.

Polish Tea Room / Cafe Edison
228 W 47th St, New York, NY 10036
47 ulica, między Broadway a 8 Aleją.
www.edisonhotelnyc.com/default.aspx?pg=cafe-edison

1 comment

  1. Magda 28 stycznia, 2018 at 17:11 Odpowiedz

    Witaj,

    podzielam zakochanie w Nowym Jorku. Bede tam w marcu, na tydzien… juz chyba 5 raz, ale wciaz mi malo. Bede wdzieczna za jakies wskazowki – Brooklin i Chelsea – to chce teraz posmakowac.
    Pozdrawiam
    Magda

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.