432 Park Avenue

Ayn Rand napisała w powieści "The Fountainhead", że "Panorama Nowego Jorku to wola człowieka, którą widać." I zapytała - Jakiej innej religii potrzebujemy? Ma rację. Panorama Manhattanu określa unikalny charakter Nowego Jorku. To gwiazda, która rządzi się własnymi prawami. A wiosną 2015 roku jeden budynek zmieni ją całkowicie.

Dawno, dawno temu najbogatsi nowojorczycy wzruszali ramionami na myśl o najwyższych piętrach budynków. Bo tak naprawdę - w większości były to małe, ciasne mieszkania przeznaczone dla służby. Ale wszystko zmieniły szalone lata 20. Potentat wydawniczy, Condé Nast był jednym z pierwszych, którzy zamieszkali w Penthouse - przerobionym z dwóch najwyższych pięter w budynku przy 1040 Park Avenue. Dwupoziomowe mieszkanie o powierzchni pięciu tysięcy stóp kwadratowych (464 m2) stało się najbardziej rewolucyjnym pomysłem w tamtych czasach. A mieszkanie w penthouse stało się modne.

Od tego czasu mineło prawie 100 lat i bardzo ciekawe, co Condé Nast powiedziałby na pomysł zamieszkania przy 432 Park Avenue? Bo nie da się tego budynku opisać inaczej, niż w samych superlatywach. Po zakończeniu budowy w 2015 roku będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym na Półkuli Zachodniej. Oraz drugim najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Wzbijający się na wysokość 96 pięter 432 Park Ave zaoferuje widoki wcześniej nawet nie do wyobrażenia. Z jego górnych pieter słynny Empire State Building będzie wyglądał jak jeden z wielu wieżowców. Ale nie licz na to, że na szczycie budynku powstanie taras widokowy dla turystów. To mmiejsce na apartamenty takie, jak na przykład 6- sypialniowy Penthouse o powierzchi 8300 stóp kwadratowych (771 m2), za który przyjdzie zapłacić okrągłe 95 milionów dolarów.

Zaprojektowane przez nowojorskiego architekta, Rafaela Viñoly, mieszkania mają 12 stóp (3.6 m) wysokości, oraz wysokie na 10 stóp (3.3 m) okna. Nawet łazienka zrobi wrażenie na najbardziej wybrednych nowojorczykach. Najtańsze mieszkania będa kosztować od 7 milionów dolarów.

Kilka zajmujących całe piętro apartamentów zostało już sprzedanych. W budynku powstanie prywatna restauracja tylko dla mieszkańców, taras widokowy, basen, spa, prywatne kino i scena do przedstawień, pokój zabaw dla dzieci oraz miejsce na spotkania biznesowe. 432 Park Avenue będzie więc praktycznie samowystarczalny.

Od 100 lat panorama Nowego Jorku sięgała coraz wyżej a architekci co jakiś czas zmieniali definicję luksusowego stylu życia. Dzisiaj - 432 Park Avenue jest na samym szczycie nowojorskiego rynku nieruchomości. I jeszcze przez jakiś czas - standard, który właśnie ustanawia - będzie bardzo trudny do pokonania.

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.