Po drodze na szczyt WTC zobaczysz ponad 500 lat historii Nowego Jorku

New York Times opublikował wideo tego, co będzie można zobaczyć wjeżdżając windą  na szczyt budynku WTC w Nowym Jorku. I trzeba przyznać, że jest to imponujące!

Do One World Obserwatory będzie się wjeżdżać tzw. Sky Pods – windami wyposażonymi w ekrany cyfrowe. To właśnie na nich w ciągu trwającej zaledwie kilkadziesiąt sekund drogi zobaczysz 515 lat historii Nowego Jorku.

Zwiedzając WTC wszystko zobaczysz na wideo

Droga zaczyna się.. pod wodą. Tak, a to dlatego, że spora część Dolnego Manhattanu została w wielu miejscach "dosztukowana" i na przykład tam, gdzie teraz stoi World Trade Center, płynęła kiedyś rzeka Hudson. Bardzo dobrze widać to w pierwszych "sekundach" filmu.

Zaczynamy od początku XVI wieku – jakaś osada indiańska, lasy, pola, łąki – Manhattan wygląda niesamowicie. Pierwsza wysoka budowla pojawia się dopiero w 1764 roku – to kaplica św. Pawła (stoi do dzisiaj). Zaraz obok, po prawej stronie – Trinity Church przy Wall Street.

Pierwsze drapacze chmur pojawiają się niecałe 100 lat później. Niektóre po krótkim czasie znikają ustępując miejsca coraz wyższym budynkom, których z każdym rokiem jest coraz więcej. Pojawia się Brooklyn Bridge i od tego momentu miasto dosłownie wybucha energią.

Pod koniec XX wieku przez chwilę widać nawet dwie wieże WTC a w 2013 roku – pręty zbrojeniowe nowej konstrukcji One World Trade Center. Animację trzeba obejrzeć kilka razy, żeby zauważyć wszystkie szczegóły, ale przyznaję – efekt jest godny podziwu.

One World Observatory rusza w piątek, 29 maja 2015. Jeśli planujesz wyjazd do Nowego Jorku w tym roku to lepiej sprawdź, czy da się jeszcze zrobić rezerwację na wjazd w terminie Twojego przyjazdu. Godziny otwarcia, ceny biletów, dojazd no i w ogóle wszystko, co musisz wiedzieć jest tutaj.

 

Zwiedzanie World Trade Center , WTC Obserwatorium

Przejazd windą na szczyt World Trade Center - Manhattan, rok 1669.

 

Przejazd windą na szczyt WTC, World Trade Center - Nowy Jork w 1802r.

Przejazd windą na szczyt World Trade Center - Nowy Jork w 1802r.

 

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.