Co w Nowym Jorku robić w deszczowy dzień?

No właśnie. Pogoda w Nowym Jorku nie zawsze jest piękna i słoneczna. Jak zaplanować przyjazd, jeśli prognozy zapowiadają kilka deszczowych dni? Poniżej zebraliśmy kilka porad, dzięki którym dowiesz się, jak zaplanować swój pobyt w Nowym Jorku.

Po pierwsze - gorąco zachęcam do korzystania z serwisupogoda.kierunek.us - oparty jest na prognozach publikowanych przez rządową agencję i sprawdza się bardzo często. Wystarczy rzut oka na ikony (słońce/chmury/deszcz) by móc wstępnie zaplanować zwiedzanie i uniknąć niemiłych niespodzianek.

Na słoneczne dni warto zaplanować zwiedzanie na świeżym powietrzu: autobusy wycieczkowe z odkrytym dachem (przeznacz na to dwa dni), wycieczkę na Statuę Wolności, rejs stateczkiem wycieczkowym, spacer po Brooklyn Bridge, spacery po Central Parku, Piątą Aleją, najmodniejszym ostatnio parku Highline na Chelsea oraz, oczywiście, tarasy widokowe Top of The Rock i/lubEmpire State Building.

Spacery po częściach miasta, np. Chinatown, SoHo, Dzielnica Finansowa, Chelsea czy też wycieczka na leżący tuż za East River Greenpoint - jeżeli nie leje deszcz to spokojnie można zostawić sobie na pochmurny dzień.

Na deszczowe dni - najlepiej zostawić sobie zwiedzanie muzeów lub zakupy. Metropolitan Museum of Art przy Piątej Alei jest ogromne tak więc to właśnie w deszczowy dzień mamy szansę obejrzeć go całkiem sporo. Zaraz po drugiej stronie Central Parku, zresztą w deszczu przepięknego, mamy Muzeum Historii Naturalnej. Ważne jest to, że do obydwu tych instytucji obowiązuje jedynie sugerowana cena wstępu – i można wejść do nich nawet za jednego dolara.

Wracając do Piątej Alei: bez wątpienia warto obejrzeć muzeumGuggenheima. Ale deszczowa pogoda może "zmusić" też nas do odkrycia kilku mniej znanych i popularnych skarbów Muzealnej Mili: Muzeum Miasta Nowy Jork (sugerowana cena wstępu),Muzeum Żydowskiego (naprawdę warte polecenia) przy 92. ulicy czy wspaniałej Frick Collection na rogu Piątej Alei i 70 ulicy. Pamiętaj, że zaraz obok znajdziesz największą na świecie synagogę: Temple Emanu-El - jest wspaniała. Na miejscu poproś o broszurę z opisem samodzielnej wycieczki.

Metropolitan Museum of Art. Foto: Marek Rygielski

Metropolitan Museum of Art. Foto: Marek Rygielski

Planując zwiedzanie mniej znanych muzeów przy Museum Mile korzystaj z kalendarza z naszym niezbędniku: może okazać się, że uda się do wyżej wymienionych muzeów wejść bezpłatnie!

Odcinek Piątej Alei między 59 a 42 ulicą do przede wszystkim raj dla tych, którzy muszą zrobić zakupy: słynną szklaną kostkę sklepuApple warto obejrzeć od środka niezależnie od pogody, zaraz obok - słynny sklep z zabawkami FAO Schwarz. Na tym odcinku Alei znajdziesz oczywiście sklepy najbardziej znanych na świecie popularnych marek (począwszy od sklepu Nike przy 57 ulicy, poprzez Forever 21, Diesel, GAP, Abercrombie & Fitch aż posklep firmowy Disney'a) ale koniecznie skorzystaj z deszczowej okazji i wejdź na przykład do środka Tiffany & Co. lub jeszcze lepiej: do luksusowego Bergdorf Goodman przy 57. ulicy – obsługa przywita Cię z uprzejmością taką, z jaką wita milionerów przychodzących tu na zakupy.

Wizyta w Katedrze Św. Patryka to konieczność. Pomiń taras widokowy na szczycie Rockefeller Center (ale możesz zajrzeć do sklepu firmowego Met - z reguły każdy znajduje tam jakieś unikalne, i bardzo wysokiej jakości, drobiazgi dla siebie lub pamiątki z Nowego Jorku) i zamiast tego - wybierz się na zwiedzanie od środka budynku nowojorskiej biblioteki przy 42. ulicy. Od poniedziałku do soboty, o godz. 11 i 2 po południu, organizowane są tam bezpłatne, trwające 1 godzinę wycieczki z przewodnikiem. Będziesz chwalić niebiosa za deszcz i możliwość zobaczenia od środka tej wspaniałej instytucji. W pogodny dzień większość turystów po prostu zatrzymuje się tu na kilka zdjęć przed wejściem głównym i idzie dalej, w stronę Times Square lub Empire State Building!

Jeżeli masz czas – polecamy zwiedzanie siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych – na wschodnim krańcu 42. ulicy.

Lista nowojorskich muzeów jest długa. Praktycznie każdego dnia udaje się znaleźć jakieś, które oferuje bezpłatny wstęp, skorzystaj więc z okazji, i z naszego niezbędnika, by zobaczyć to, na co w pogodny dzień nie byłoby czasu. Osobiście bardzo lubimyMuzeum Indian na Downtown - wstęp jest zawsze bezpłatny, przy okazji można zabrać się też na darmową wycieczkę po wnętrzach historycznego budynku.

No i wreszcie deszczowy wieczór to wymarzona okazja by zobaczyć musical na Broadway'u lub koncert w jednym z wielu klubów jazzowych, nawet jeśli nie było tego w pierwotnych planach wyjazdu. Najlepiej będzie jeśli kupisz bilety na stronieGoldstar -- to pierwowzór Groupona ale dużo lepszy, dlatego, że bilety z 50% zniżką oferowane są przez cały czas z nie tylko od wielkiego dzwonu. Wejdź na stronę www.goldstar.com i zarejestruj się: podaj ZIP Code 10001 by zobaczyć oferty dla Nowego Jorku.

 

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.