Times Square, Nowy Jork

5 najczęstszych błędów popełnianych przez turystów w Nowym Jorku

Przeciąganie MetroCard w niewłaściwy sposób

Karta na metro w Nowym Jorku

Karta na metro w Nowym Jorku. Foto MTA (CC)

Przyznaję szczerze - widok kogoś, kto zamaga się z karta na metro lub autobus przez kilkanaście sekund jest zabawny, ale im dłużej to trwa tym bardziej zaczyna frustrować. W efekcie zablokowana bramka do metra lub czekający dłużej niż powinien autobus - a przecież nowojorczycy organicznie wręcz nienawidzą czekać.

Jeśli więc bramka do metra "nie chce wpuścić" to najlepiej odejść na chwilę na bok i przyjrzeć się innym, jak to robią. Tak naprawdę to zrobienie przysługi i innym i sobie, bo prędzej czy później ktoś niecierpliwy zwróci uwagę. Warto pamiętać, że jest tylko jeden prawidłowy sposób przeciągnięcia przez czytnik karty na metro - tak jak na zdjęciu powyżej. W autobusach, tuż przy czytniku jest rysunek, jak należy to robić.

Pójście na pizzę w sieciowej restauracji.

Johnny's Pizzeria, Brooklyn. Foto: flickr.com/roboppy (CC BY-NC-ND 2.0)

Johnny's Pizzeria, Brooklyn. Foto: flickr.com/roboppy (CC BY-NC-ND 2.0)

Nowy Jork ma najlepszą pizzę na świecie Praktycznie wszędzie można kupić kawałek, tzw. slice, do którego potem latami się tęskni (wiem to z własnego doświadczenia!;). Ale - lepiej unikać jak ognia sieciowych restauracji, Sbarro, Famous Famiglia - są wszędzie tam, gdzie dużo turystów ale pizza - zdecydowanie nie jest nowojorska. Od biedy można z nich skorzystać na lotnisku, ale w Nowym Jorku lepiej rozejrzeć się za prawdziwą pizzą bo miejsc, gdzie można ją znaleźć, jest bardzo dużo.

Selfie sticks

Times Square, Nowy Jork

Times Square, Nowy Jork

Owszem, bardzo wygodne, ale dzięki swojej popularności najczęściej budzą niechęć. Zresztą - większość nowjorskich muzeów i tak już zabroniła ich używania. Najlepiej więc zostawić patyk w domu, albo w hotelu.

Sam robię bardzo dużo zdjęć w Nowym Jorku więc jeszcze jedna uwaga dotycząca robienia zdjęć: aby nie narazić się na uwagi innych, upewnij się, że nie stoisz nikomu na drodze na przykład na środku chodnika. Będziesz mieć wtedy dużo więcej czasu na zrobienie super fotki oraz unikniesz ewentualnej konfrontacji z nazbyt niecierpliwym nowojorczykiem.

Times Square

Times Square, Nowy Jork

Times Square, Nowy Jork

Nie ulegnij pokusie, by spędzić tam większość czasu. Times Square jest bardzo wizualny, za dnia i nocą, pełen energii i wszystko, co turyście w Nowym Jorku potrzebne jest dosłownie w zasięgu reki, ale warto też wykorzystać czas na zwiedzanie innych okolic miasta.

Mówię poważnie - znam ludzi, którzy będąc w Nowym Jorku przez tydzień nie mogli znaleźć czasu, żeby wybrać się do Central Parku! Tak przy okazji - wiesz, czemu daję w artykułach tak dużo zdjęć i często mój materiał składa się z nich w 90%? To właśnie po to, żeby pokazać Ci, jak wyglądają różne okolice, nawet te ostatnie z parku High Line czy SoHo - by skusić i zaproponować coś innego.

Uliczne okazje

Sklepy, najczęściej z elektroniką, z napisami "Going Out of Business". Jest ich mnóstwo przy Times Square i przy Empire State Building. Omijaj szerokim łukiem, bo ceny są wzięte z sufitu, a sprzęt może być bez gwarancji. Po elektronikę najlepiej się wybrać do BH Photo przy 34. ulicy i 9 Alei, od biedy do najbliższego Best Buy (z reguły jest droższy).

Ludzie oferujący darmowe płyty CD. Cel jest taki, żeby wyciagnąć od Ciebie pieniądze, wieć lepiej w ogóle nie wdawać się w rozmowę.

1 comment

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.