Dzwonienie do Polski Nowy Jork Foto CC flickr.com/lng0004

Jak tanio dzwonić do Polski

Dosyć szybko, po wylądowaniu w Nowym Jorku, odczuwamy potrzebę zadzwonienia do Polski i poinformowania swojej rodziny i znajomych, że wszystko jest w porządku oraz podzielenia się pierwszymi wrażeniami z Ameryki.

Jeśli w Nowym Jorku  będziemy używać komórki przywiezionej z Polski - będzie nas czekać przykra niespodzianka po powrocie do kraju (roaming kosztuje 3-4$/minutę).

Jak dzwonić z USA

Do zamorskich rozmów lepiej się więc przygotować przed wyjazdem. To proste: najlepszym rozwiązaniem są wirtualne karty telefoniczne. Minuta rozmowy z Polską kosztuje niecałe 2 centy, pobija więc nawet, mało praktycznego na wyjeździe. Turystom w USA zdecydowanie polecam Pingo.

UWAGA: Karty telefoniczne nie pokrywają kosztów raomingu!

Pingo

Wirtualna,  można ją kupić wyłącznie przez internet na stroniePingo.
Ceny połączeń: stacjonarne (Polska): 1.8 centa/min. (w niedziele: 0.9 centa), komórkowe (Era, Idea, Netia i Plus): 13.5 centa/min.
Dzwonienie na bezpłatny numer w USA jest tylko o 1 cent za minutę droższe.
Opłata za utrzymanie konta: 98 centów raz w miesiącu.
Dopłata przy dzwonieniu z budki: 65 centów.
Jakość połączenia: doskonała.
Bezpłatny numer dostępowy w USA: 1-888-YO-PINGO. Nie działa na Alasce.
Międzynarodowa: Niewykorzystane minuty na karcie Pingo można "zabrać" ze sobą do Polski. Przykładowe ceny: 3.8 / 3.9 centa do Anglii/Irlandi, 3.5 centa do USA. Bezpłatny numer dostępowy w Polsce: (800) 121 2003

Aktualne promocje:

 • Rozmowy tańsze o połowę! Ci, którzy zakupią kartę Pingo w grudniu będą mogli, w wybrane dni grudnia i stycznia, dzwonić za stawki obniżone o połowę. Kliknij tutaj
 • Bonus $8 czyli 444 darmowych minut rozmowy na numer stacjonarny dla nowych klientów. Minimalny zakup: 20 dolarów. Kliknij tutaj
 • Bonus $5 i 10% zniżki Dla nowych klientów. Minimalny zakup: 10 dolarów. Kupon ważny do końca 2009 r. Kliknij tutaj, w pole coupon wpisz słowo: springcall06
 • Bonus $5 i $3 zniżki Dla nowych klientów. Minimalny zakup: 10 dolarów. Kupon ważny do końca 2009 r. Kliknij tutaj, w pole coupon wpisz słowo: 3bucks
 • Bonus $5 i $15 zniżki Dla nowych klientów. Minimalny zakup: 50 dolarów. Kupon ważny do końca 2009 r. Kliknij tutaj, w pole coupon wpisz słowo: fifty

Jak używać karty wirtualnej

Wirtualnych kart telefonicznych używa się tak samo, jak klasycznych. Różnica polega jedynie na formie zakupu: kupuje się je przez internet (można więc zrobić to jeszcze z Polski, podczas przygotowań do wyjazdu), płacąc kartą kredytową lub systemem Paypal. Otrzymuje się kod dostępu, oraz PIN, za pomocą których wykonuje się rozmowy telefoniczne tak, jak klasycznymi kartami.

Główne różnice między wirtualnymi a klasycznymi kartami polegają na łatwości obsługi konta (sprawdzanie stanu oraz dokładna kontrola  kosztów) oraz na swobodzie dostępu. Karty wirtualne z założenia bowiem nie są przywiązane do określonego miejsca na świecie. Nie ma znaczenia więc, czy dzwonimy z budki telefonicznej przy Times Square czy z pustyni w Arizonie.

Jeśli kupimy kartę w Pingo, odpada nam problem niewykorzystanych minut: po powrocie z USA można ją wykorzystać do rozmów np. między Polską a Anglią (3.8 centa/min.).

Karty klasyczne

Wciąż popularne są też klasyczne Phone Cards, karty telefoniczne. To kartoniki, na których wydrukowane są specjalne kody (pod zdrapką) oraz numery telefonów dostępowych.

Sprzedawane są praktycznie w każdym kiosku, w nominałach od $5 do 20 dolarów. Przy ich mnogości najważniejszym jest wybór odpowiedniej. Wybór jest "utrudniany" przez różne opłaty/dopłaty ukryte w drobnym druku.

Która karta telefoniczna jest najlepsza - to wciąż zadawane pytanie. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi (choć lepiej kupić kartę wirtualną i mieć spokój). Wynika to z tego, że różne karty przystosowane są różnych sposobów dzwonienia. Po drugie - są niewielkie, więc czasami "brakuje miejsca", aby wypisać wszystkie opłaty, jakie pobiera operator... A na tym właśnie, a może przede wszystkim, polega różnica.

Kolejną kwestią jest jakość połączeń: popularne karty są obciążone w godzinach szczytu więc czasami należy przygotować się na kilkanaście prób połączenia z numerem dostępowym albo fatalną jakość głosu, jak już je uzyskamy. Też - dzwoniąc z jednej z popularniejszych polskich kart telefonicznych kilka razy zdarzyło mi się usłyszeć, wprawiający w osłupienie, komunikat proszący o zasilenie konta pre-paid w polskiej sieci komórkowej!

Poza skupiskami i sklepami polonijnymi miejsc, w których kartę telefoniczną do Polski można kupić, jest, niestety, niewiele. W Nowym Jorku po "polską" najlepiej pojechać na Greenpoint (jest najbliżej Manhattanu, najwyżej 2 godziny z drogą powrotną).

Aby uzyskać najlepszy deal powinno się dokładnie wypytać/przeczytać opłaty, jakie pobiera operator. Albo to jest pobieranie kilkudziesięciu centów za każde połączenie, albo - kilkadziesiąt centow tygodniowo za "obsługę konta", albo - numery dostępowe, na które nie można się dodzwonić (tak jakby wydawcom kart zależało przede wszystkim na tym, aby klient KUPIŁ ich kartę a już niekoniecznie się z niej dodzwonił).

Całkiem popularna w Nowym Jorku karta - w ogóle nie ma wypisanych informacji o kosztach i opłatach. Po prostu - trzeba rzucić kostką i zdecydować się, czy wziąć Telemynię Oszczędną czy Wieczorną. Ile minut mamy na karcie - dowiemy się po jej kupieniu i zadzwonieniu na numer dostępowy... Czasami może się okazać, że karta "wygasa" w kilka tygodni po pierwszym uruchomieniu. Niestety, z polonijnymi kartami nie mam najlepszych doświadczeń.

Kolejnym problemem, wszystkich, nie tylko polskich, klasycznych kart telefonicznych, jest ich lokalność. Jeśli więc Nowy Jork jest pierwszym przystankiem naszej przygody z Ameryką - to do np. Waszyngtonu zabierzemy sobie kartonik, który da nam jedynie kilkanaście minut rozmowy.

Sporą część oferowanych na Greenpoincie klasycznych kart telefonicznych można sprawdzić przed zakupem na stronie www.atlasphonecards.com.

Na co zwrócić uwagę kupując kartę:

 • cena za minutę rozmowy z numerem stacjonarnym. Czasami cena zależy od pory dnia lub miasta, do którego dzwonimy
 • cena za minutę rozmowy na telefon komórkowy w Polsce
 • opłata za wykonanie połączenia (Connection Fee)
 • opłata za wykonanie połączenia, jeśli dzwonimy z budki tel. (payphone operator recovery fee, jest zawsze)
 • opłata tygodniowa/miesięczna za utrzymanie konta (Service Fee)
 • numery dostępowe: czy są w naszych zakresach (tak, aby można było dzwonić lokalnie)
 • czy jest ogólnokrajowy, bezpłatny, numer dostępowy (z reguły (800)) a jeśli tak - to ile kosztuje połączenie z nim
 • czy, i kiedy, wygasa ważność karty

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.