Karta na metro w Nowym Jorku

Komunikacja miejska

metro:
Metro w Nowym Jorku działa 24 godziny na dobę (w nocy pociągi jeżdżą rzadziej). Płaci się za wejście do metra (a więc nie ma stref, ani ograniczeń czasowych). mapa nowojorskiego metra.

Za przejazd płaci się kartą magnetyczną, tzw. MetroCard. Karty kupuje się w automatach na stacjach metra lub pobliskich sklepach. Można w nich płacić gotówką lub kartą kredytową. Nowa karta kosztuje $1 i potem można ją doładowywać.

Przy płaceniu kartą kredytową często wymagane jest podanie kodu pocztowego, pod którym jest zarejestrowana karta. W przypadku używania karty spoza USA na pytanie "Enter ZIP code" należy wpisać cyfry 99999.

Są dwa rodzaje MetroCard:

  • Pay-Per-Ride MetroCard - Z takiej karty może jednocześnie korzystać kilka osób. Płaci $2.75 się za każdy przejazd. Można kupić karty w denominacji od $5.50 do $80. Kupując kartę o wartości powyżej $5.50 otrzymujemy 11% bonusu. Karta na pojedynczy przejazd (Single Ride) kosztuje $3.
  • Unlimited MetroCard - karta ważna na dany okres. Takiej karty może używać tylko jedna osoba. Dostępne są karty: 7-dniowa za $31 i 30-dniowa za $116.50

autobusy:
Za przejazd autobusem w Nowym Jorku płaci się kartą MetroCard, cennik i zasady są takie same jak w przypadku przejazdów metrem. Wyjątkiem jest możliwość zapłacenia za przejazd gotówką w autobusie (tylko monety!) oraz bezpłatny tzw. transfer - przejazd autobusem w ciągu 2 godzin od użycia karty Pay-Per-Ride w metrze.

autobusy Select Bus Service:
Autobusy Select Bus Service jeżdżą na niektórych trasach na Manhattanie. Są nieco szybsze, specjalnie oznaczone i mają osobne przystanki. UWAGA: obowiązują na nie specjalne bilety! Bilet na przejazd trzeba kupić w automacie na przystanku płacąc kartą kredytową lub MetroCard. Do takiego autobusu wsiada się dowolnymi drzwiami, a bilet należy zawsze mieć przy sobie – kontrole są w nich częste!

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.